Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom Klientów uruchomiliśmy interdyscyplinarną praktykę ESG i zrównoważonego rozwoju. Łączy ona nasze wieloletnie doświadczenie na rynku finansowym z kompetencjami w innych obszarach – w szczególności energetyce i ochronie środowiska.
ESG (ang. Environmental, Social and Governance) oraz zrównoważony rozwój (ang. sustainability) to czynniki coraz częściej brane pod uwagę przy ocenie przedsiębiorstwa i jego marki. Za cel stawiamy sobie kompleksowe doradztwo pozwalające naszym Klientom na dostosowanie się do zmiennych warunków biznesowych i nowych regulacji, w tym regulacji unijnych (m.in. SFDR/Taksonomia).
W naszych działaniach staramy się uwzględnić potrzebę wyważenia interesów klienta związanych z dotychczasowym sposobem prowadzenia działalności gospodarczej z wymaganiami biznesowymi, w tym dotyczącymi możliwości pozyskania finansowania, tak aby pomóc mu osiągnąć cele zrównoważonego rozwoju w sposób korzystny ekonomicznie.
Nasze doradztwo w obszarze ESG i zrównoważonego rozwoju obejmuje:
- doradztwo transakcyjne w procesie emisji zielonych obligacji (korporacyjnych i komunalnych)
- doradztwo w zakresie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych, w tym w procesie wdrażania SFDR
- doradztwo w zakresie ładu korporacyjnego (corporate governance) – przygotowanie odpowiednich regulacji wewnętrznych lub uwzględnienie ładu korporacyjnego w istniejących dokumentach
- doradztwo przy wykonywaniu obowiązków informacyjnych przez emitentów, w tym ujawnianiu niefinansowym w zakresie ESG
- doradztwo w obszarze raportowania o zgodności z Taksonomią
- badanie prawne (due diligence) w zakresie zgodności działalności gospodarczej z Taksonomią
- badanie prawne (due diligence) w oparciu o założenia ESG
- doradztwo w procesie przygotowania polityki wynagrodzeń i sprawozdania o wynagrodzeniach
- doradztwo w obszarze identyfikacji i zarządzania konfliktem interesów
- przygotowanie polityk antykorupcyjnych, procedur wykrywania i zgłaszania nadużyć (ochrona sygnalistów)
- reprezentację w postępowaniach administracyjnych dotyczących nieprawidłowego wykonania obowiązków informacyjnych związanych z raportowaniem niefinansowym
- uzyskiwanie i zmianę pozwoleń środowiskowych
- doradztwo w obszarze pomocy publicznej związanej z zielonymi inwestycjami
- doradztwo w obszarze zielonej energii, w tym w procesie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń (OZE, PV i in.)
- wsparcie prawne w realizacji procesu inwestycyjno-budowlanego zielonych inwestycji, jak również inwestycji typu brownfield na każdym ich etapie (z uwzględnieniem zagadnień dotyczących rekultywacji terenu, historycznych zanieczyszczeń ziemi występujących w terenach poprzemysłowych, itd.)
- doradztwo prawne w zakresie dostosowywania instalacji do wymagań emisyjnych wprowadzanych przez instytucje Unii Europejskiej, w szczególności wymagań wynikających z tzw. konkluzji BAT.