3 lipca weszło w życie Rozporządzenia o nadużyciach na rynku (zwane MAR – Market Abuse Regulation). Wprowadza ono nowe rozwiązania w zakresie postępowania z informacjami poufnymi, powierza samym emitentom kwalifikowanie jaka informacja jest poufna, reguluje kwestie dostępu i wykorzystania informacji poufnych (tzw. Insider Trading) oraz upublicznia informacji o działaniach akcjonariuszy. Szczególne obowiązki zostają nałożone na osoby pełniące funkcje zarządcze, przez co KNF rozumie m.in. członków zarządowe i rad nadzorczych spółek giełdowych i osób powiązanych z osobami pełniącymi funkcje zarządcze. Naruszenia rozporządzenia maja być zagrożone bardzo wysokimi karami, wielokrotnie wyższymi od wcześniej obowiązujących w Polsce. Szereg spółek giełdowych, idąc za rekomendacjami Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych powierzyło nam przygotowanie indywidualnych Standardów Raportowania i doradztwo w sprawach wykonania rozporządzenia MAR. Grupa prawników naszej Kancelarii udziałem profesorów Królikowskiego, Oczkowskiego i Wajdy przygotowała komentarz do Rozporządzenia MAR który ukarze się w najbliższym czasie nakładem wydawnictwa BECK.
Niestety, wejściu w życie rozporządzenia MAR nie towarzyszyła niezbędna zmiana przepisów polskich, z których cześć powinna przestać być stosowana. Zdaniem Urzędu KNF następujące przepisy powinny przestać być stosowane w szczególności:
1) rozdział2 w dziale VI ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (art. 154 -161a);
2) art. 56 ust. 1 pkt 1, ust. 2, 3 i 5 i art. 57 ustawy o ofercie publicznej;
3) niektóre przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych oraz warunków uznawania za równoważne informacji wymaganych przepisami prawa państwa niebędącego państwem członkowskim, a w szczególności w odniesieniu do rozdziału 2:
• § 5 ust. 1 pkt 1 – 5, 7 – 8, 11, 13- 18, 24 – 26, ust. 2,
• § 7 –11,
• § 13 – 14,
• § 17,
• § 19 – 24
• § 30 –32;
Zdarzenia mieszczące się w kategoriach informacji wymienionych w § 5 ust. 1 tego rozporządzenia, niewskazane w stanowisku UKNF, powinny w każdym przypadku podlegać indywidualnej ocenie, czy stanowią informację poufną i wymagają publikacji zgodnie z rozporządzeniem MAR.
4) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 13 kwietnia 2006 r. w sprawie rodzaju informacji, które mogą naruszyć słuszny interes emitenta, oraz sposobu postępowania emitenta w związku z opóźnianiem przekazania do publicznej wiadomości informacji poufnych;
5) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 15 listopada 2005 r. w sprawie przekazywania i udostępniania informacji o niektórych transakcjach instrumentami finansowymi oraz zasad sporządzania i prowadzenia listy osób posiadających dostęp do określonych informacji poufnych.
W powyższym zakresie, w ocenie Urzędu KNF, podmioty działające na rynku kapitałowym są zobowiązane do bezpośredniego stosowania przepisów rozporządzenia MAR wraz z aktami delegowanymi oraz wykonawczymi wydanymi na jego podstawie.